Test przenośnego projektora ASUS P3B

Projektor ASUS P3B to sprzęt stworzony z myślą o mobilności. Projektor jest malutki, lekki i posiada wbudowany akumulator pozwalający na wyświetlanie obrazu bez podłączonego zasilania. Na pytanie jak sprawdza się w codziennym użytkowaniu odpowiem poniżej.

Zawartość opakowania

  • Projektor Asus P3B
  • Pilot
  • Torba do przenoszenia
  • Zasilacz
  • Trzy przewody zasilania z różnymi wtyczkami
  • Przewód HDMI
  • Instrukcja obsługi
  • Karta gwarancyjna

Specyfikacja

  • Źródło światła – lampa LED
  • Maksymalna moc – 800 lumenów
  • Wytrzymałość lampy – 30 000 h
  • Maksymalna rozdzielczość – 1280×800
  • Kontrast – 100 000 : 1
  • Minimalna odległość wyświetlania – 43 cm
  • Maksymalna odległość wyświetlania – 3,44 m
  • Wielkość ekranu min/max – 25″/200″
  • Formaty wyświetlania obrazu – 4:3 / 16:9 / 16:10
  • Odtwarzanie obrazu przez WiFi
  • Wbudowany głośnik 2W
  • Wbudowana bateria 12 000 mAh
  • Wejścia sygnału – HDMI, MHL, D-sub
  • Wyjście słuchawkowe
  • Dwa porty USB 2.0
  • Port microUSB
  • Gniazdo kart microSD
  • 2 GB wbudowanej pamięci dostępnej dla użytkownika
  • Obsługiwane formaty wideo – AVI, MKV, MOV, MP4, MPG, MPEG, WMV
  • Obsługiwane formaty audio – AAC, MP1, MP2, MP3, WAV, WMA
  • Obsługiwane formaty obrazów – JPEG, BMP, JPG
  • Obsługiwane formaty dokumentów – Adobe PDF, Microsoft PowerPoint, Microsoft Excel, Microsoft Word, Text
  • Wymiary – 153.5x 43 x 131.2mm
  • Waga – 750g

Asus_P3B_2

Asus_P3B_4

Asus P3B zapakowany jest w niewielkie białe pudełko, w środku przestrzeń została maksymalnie zagospodarowana. Znajdziemy tam torbę do przenoszenia projektora, a w niej sam projektor, a także pilot zdalnego sterowania, przewód HDMI, zasilacz oraz trzy przewody zasilające z końcówkami stosowanymi w różnych krajach, instrukcję obsługi i kartę gwarancyjną.

Asus_P3B_7

Projektor jest bardzo mały, jego długość i szerokość tworzą prostokąt o wymiarach niewiele większych od pudełka na płytę CD. Także jego wysokość nie jest duża, bo wynosi zaledwie 4,3 cm. Waży tylko 750 gram i to wszystko sprawia, że doskonale nadaje się do przenoszenia.

Obudowa Asusa P3B wykonana jest w całości z tworzywa sztucznego, góra, boki i spód są białe, natomiast z przodu i z tyłu umieszczone zostały grafitowe, prążkowane maskownice.

Asus_P3B_6

Od góry, w prawym rogu znajduje się srebrne logo producenta, z lewej strony widać wypukłą osłonę lampy, wraz z pokrętłem do ustawiania ostrości. Pod lampą znajdują się przyciski sterowania.

Asus_P3B_8

Z prawej strony znajdziemy gniazdo Kensington Lock, które pozwala na przypięcie stalowej linki zabezpieczającej sprzęt przed kradzieżą.

Asus_P3B_10

Z lewej strony znajdują się otwory wentylacyjne o stylowym wyglądzie, producent zadbał o atrakcyjny wygląd nawet takiego elementu.

Asus_P3B_14

Z przodu znajdziemy lampę, logo producenta i szarą maskownicę z otworami wentylacyjnymi.

Asus_P3B_9

Na tylnym panelu umieszczono czujnik podczerwieni, dzięki któremu możemy obsługiwać urządzenie za pomocą pilota, przycisk baterii, gniazda: microUSB, D-sub, HDMI/MHL, USB 2.0, USB 2.0 1,5A, słuchawkowe, zasilania oraz slot kart microSD. Także z tej strony znajdziemy otwory wentylacyjne.

Asus_P3B_11

Od spodu znajdziemy umieszczone z przodu, w obu rogach urządzenia dwie gumowe antypoślizgowe stopki. Z tyłu umieszczono jedną długą stopkę antypoślizgową. Pośrodku znajduje się otwór z gwintem, dzięki któremu możemy przykręcić projektor do statywu. Nad nim znajdują się dwie otwierane stopki, pozwalające postawić go pod kątem.

Asus_P3B_13

Jeśli chcemy by kąt był większy, to korzystamy z dłuższej stopki, jeśli ma być mniejszy, otwieramy stopkę małą.

Asus_P3B_12

Projektor Asus P3B jest wzorowo wykonany, a wszystkie elementy tworzą zwartą całość. Producent wyraźnie stawia na jakość i należy mu się za to pochwała.

Asus_P3B_5

Dołączony do zestawu pilot jest koloru czarnego, przedni panel w górnej części jest błyszczący, natomiast w dolnej matowy. Linia graniczna przebiega pomiędzy dwoma zestawami przycisków. Górny zestaw odpowiada przyciskom sterującym umieszczonym na projektorze – jest to po prostu ich kopia. Dolny zestaw to dodatkowe przyciski przewijania, powrotu, pauzy i przejścia do ekranu głównego. Dodatkowo mamy przycisk z czerwonym celownikiem, dzięki któremu możemy skorzystać z wbudowanego w pilot lasera. Sprawia to, że nasz pilot staje się wskaźnikiem laserowym i dodatkowo wspomaga nas przy prezentacjach.

Asus_P3B_3

Producent oddaje nam także do dyspozycji torbę do przenoszenia projektora. Wykonana jest z gęstego materiału, szorstkiego w dotyku. Wyłożona została pianką zabezpieczającą przenoszony sprzęt przed uszkodzeniami. Torba jest dość sztywna i poza projektorem mieści się w niej także pilot, zasilacz z przewodem zasilającym i dołączony do zestawu przewód HDMI. Wyposażona jest także w materiałową rączkę ułatwiającą przenoszenie.

Asus P3B włącza się szybko i po chwili jest gotowy do pracy. Najmniejsza odległość z jakiej wyświetla obraz to około 43 centymetrów. Obraz ma wtedy wielkość 25 cali. Maksymalna odległość z jakiej możemy wyświetlić obraz to 3,44 metra. Obraz ma w tym przypadku rozmiar 200 cali. Jednak z uwagi na małą moc lampy raczej nie skorzystamy z tej możliwości. Co do lampy, to ma ona moc 800 lumenów, a ponieważ jest to lampa ledowa, to jej pobór energii jest niski, a żywotność duża. Projektory wyposażone w tradycyjne lampy mają żywotność lamp na zwykle mieszczącą się w przedziale 2000 – 6000h. Asus P3B ma żywotność lampy określoną na poziomie 30 000 h. Jest to niewątpliwie przepaść i wyraźny znak, że przyszłość należy do lamp ledowych, należy tylko wzmocnić ich siłę świecenia.

Niewielka moc projektora to konieczność jeśli ma on być przenośny, wszystkie elementy muszą być jak najmniejsze i najlżejsze, żeby zmieścić się do niewielkiej obudowy i spełniać postawione przed nimi zadania. Z tej też przyczyny z projektora korzysta się komfortowo wtedy, gdy jest ciemno. Jeśli chcemy korzystać z niego w dzień sala, na której będziemy dokonywać prezentacji powinna mieć zasunięte zasłony/żaluzje, najlepiej gdyby było w niej całkiem ciemno. Im widniej w pomieszczeniu tym mniejsza musi być odległość urządzenia od ekranu żeby był on dobrze widoczny, a tym samym zmniejsza się rozmiar obrazu, na którym dokonujemy prezentacji.

Obraz wyświetlany przez projektor ma rozdzielczość 1280×800 px i jest to wystarczająca rozdzielczość zarówno do celów biznesowych, jak i rozrywkowych – takich jak oglądanie filmów, czy granie. Obraz ma ładne kolory i jest bardzo dobrej jakości.

Projektor posiada wbudowany akumulator o pojemności 12 000 mAh, który pozwala na maksymalnie 3h korzystania z urządzenia bez podłączania go do prądu. Oczywiście taki wynik możemy uzyskać jedynie na niskiej jasności ekranu, przy jasności 500 lumenów bateria wystarcza na godzinę pracy urządzenia. Akumulator może działać także jako Power Bank, więc jeśli podłączymy do niego smartfon, czy tablet, to możemy je naładować.

Asus_P3B_16

Po włączeniu przed oczami ukaże nam się ekran główny, jeśli podłączone zostały jakieś urządzenia, pendrive, czy karta pamięci, projektor rozpocznie przeszukiwanie źródeł wyświetlania obrazu. Jeśli znajdzie źródło, to zacznie wyświetlać z niego obraz. Jeśli podłączyliśmy laptopa przy pomocy HDMI, to projektor wyświetli nam nasz pulpit.

Asus_P3B_19

Asus_P3B_20

W przypadku pendriva lub karty pamięci wyświetli się menu, na którym wybierzemy jaki rodzaj plików będziemy prezentować. Mogą to być pliki wideo, obrazy, muzyka, bądź dokumenty.

W zależności od tego jaki rodzaj plików wyświetlamy, zmienia się menu.

Asus_P3B_22

Asus_P3B_23

Asus_P3B_24

Projektor obsługuje następujące formaty plików:

  • Wideo: AVI, MKV, MOV, MP4, MPG, MPEG, WMV
  • Audio: AAC, MP1, MP2, MP3, WAV, WMA
  • Obrazy: JPEG, BMP, JPG
  • Dokumenty: Adobe PDF, Microsoft PowerPoint, Microsoft Excel, Microsoft Word, Text

Jak widać ilość obsługiwanych formatów jest całkiem spora i wystarczy do uniwersalnego korzystania z urządzenia.

Asus_P3B_17

Asus_P3B_18

Projektor wyposażony jest w wyjście słuchawkowe, możemy więc słuchać muzyki czy filmu nie przeszkadzając nikomu w pobliżu. Jeśli jednak potrzebujemy by dźwięk był słyszany, to producent wyposażył swoje urządzenie w dwuwatowy głośnik. Jego głośność nie jest wielka, jednak do dokonania prezentacji dla kilku/kilkunastu osób powinien wystarczyć, pod warunkiem, że zachowają ciszę.

Projektor Asus P3B ma także możliwość przesyłania obrazu z urządzeń mobilnych za pomocą WiFi. Potrzebny jest do tego moduł WiFi podłączany do projektora, oraz zainstalowana na naszym smartfonie/tablecie aplikacja Asus Wi-Fi Projection.

Asus_P3B_21

Testy wykazały, że projektor z powodu swych niewielkich rozmiarów i pracy jaką ten maluszek musi wykonać, ma skłonność do nagrzewania się. Wywołuje to potrzebę systematycznego schładzania nagrzanych układów, a to z kolei sprawia, że system chłodzący pracuje na wysokich obrotach, powodując wyraźnie słyszalny szum. Czy w codziennej pracy będzie to przeszkadzać, to już zależy od indywidualnych upodobań. W moim przypadku nie był to na tyle duży szum, by przeszkadzał w oglądaniu filmu, czy przeglądaniu zdjęć i dokumentów.

Asus_P3B_15

Podsumowanie

Projektor Asus P3B może być wzorem mobilności. Jest lekki, miniaturowy i świetnie wykonany. Pozwala na pracę bez podłączonego zasilania, a lampa jak na urządzenie tych rozmiarów jest dość mocna i należycie spełnia swoją rolę. Obraz jest bardzo dobrej jakości, a żywotność lampy określona przez producenta budzi podziw. Dodatkową zaletą jest bardzo dobrze wykonana i ergonomiczna torba, która mimo bardzo małych rozmiarów jest w stanie pomieścić projektor i wszystkie akcesoria potrzebne do jego pracy.

Cena
Od 2700 zł
Nasza ocena

ocena9

wujekpoleca

Sprzęt do testów dostarczył

asus